Usuwanie rozstępów

Rozstępy są częstym problemem estetycznym dotyczącym ciała. W odróżnieniu od cellulitu, jest to problem dotykający obu płci. Rozstępy powstają u młodych dziewcząt i chłopców w okresie intensywnego wzrostu, są pozostałością po okresie ciąży, pojawiają się u mężczyzn, zaczynających uprawiać kulturystykę lub zbyt intensywnie trenujących na siłowni. Na szczęście usuwanie rozstępów jest możliwe dzięki zabiegom medycyny estetycznej.

Jak powstają rozstępy?

Powstają one na poziomie skóry właściwej, a ich pojawienie się związane jest z upośledzeniem fibroblastów, komórek produkujących kolagen i elastynę. Są to białka odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry, nadając jej odpowiednie napięcie i wpływając na jej jędrność.

Rozstępy to wrzecionowate pasma ścieńczałej skóry. W początkowej fazie są wyniosłe i obrzękowe, zaczerwienione, potem ulegają stopniowemu zanikowi. Ich powstanie jest praktycznie bezobjawowe, choć może temu procesowi towarzyszyć uczucie swędzenia, pieczenia czy, rzadziej, bólu.

Kiedy powstają rozstępy?

 • u kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy,
 • u osób otyłych,
 • u nastolatków, przechodzących okres dojrzewania,
 • u kulturystów,
 • u osób o częstych wahaniach wagi,
 • u osób będących wielokrotnie na dietach niskokalorycznych,
 • u osób zażywających leki steroidowe,
 • u osób z predyspozycjami genetycznymi.

Powodem tworzenia się rozstępów jest niewspółmierność pomiędzy wytrzymałością skóry i siłami ją rozciągającymi (w wyniku szybkiego wzrostu masy ciała, ciąży, wyczynowego sportu), ale także uwarunkowania genetyczne. Niezależnie od tego występują takie okresy w życiu człowieka, które szczególnie sprzyjają ich powstawaniu: Okres dokrzewania, okres ciąży i menopauzy. W czasie tym dochodzi do zwiększonej produkcji kortyzolu, który upośledza funkcje fibroblastów i spowalnia syntezę kolagenu.

Pojawiające się rozstępy wskazują na patologię fibroblastów. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie powoduje zaburzenia w produkcji dwóch podstawowych białek strukturalnych (kolagenu i elastyny), przez co skóra traci swoją elastyczność i sprężystość.

Fazy tworzenia się rozstępów:

 • Faza I (zapalna) – w tym okresie rozstępy mają kolor czerwony, czerwono-winny lub czerwono-niebieski i są równolegle ułożone; rozstępów w tej fazie najłatwiej się pozbyć,
 • Faza II (zanikowa) – rozstępy tracą swoje czerwone zabarwienie, rozjaśniają się i zmniejszają – mówi się, że w tej fazie następuje pozorna regeneracja rozstępów; leczenie w tej fazie poprawia stan skóry, ale nie jest już możliwe całkowite pozbycie się rozstępów.

Rozstępy mogą się pojawiać niemal w każdej okolicy ciała(z wyjątkiem twarzy, rąk i stóp). Jednak najczęściej występują na biodrach, udach czy piersiach w przypadku kobiet oraz okolicy krzyżowo-lędźwiowej i obręczy barkowej w przypadku mężczyzn. Ich cechą charakterystyczną jest to, że występują obustronnie, tj. po obu stronach ciała. ?

Usuwanie rozstępów

Lepiej niż zwalczać rozstępy jest zapobiegać ich powstawaniu. Jest to możliwe dzięki systematycznemu i starannemu dbaniu o siebie i swoją skórę. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, w okresie ją poprzedzającym i następującym po niej. Oto najważniejsze zasady, które należy przestrzegać, jeśli nie chcemy, aby naszej skórze pojawiły się rozstępy:

 • przestrzeganie odpowiedniej diety, bogatej w witaminy A, E, PP, B5 i mikroelementy, w tym cynk i krzem,
 • dbanie o zachowanie stałej wagi, unikanie jej wahań,
 • unikanie niskokalorycznych, „cudownych’ diet,
 • używanie kosmetyków pielęgnacyjnych – kremów (M&M), olejów, żeli na bazie roślinnej, elastyny, kolagenu, witamin, preparatów łożyskowych, acetazolamidów, alfahydroksykwasów.

Usuwanie rozstępów – przebieg leczenia

Przestrzeganie tych zasad jest bardzo ważne, ponieważ leczenie rozstępów jest procesem trudnym i rozciągniętym w czasie. Terapia najczęściej wykorzystuje kilka metod leczenia. Rozpoczyna się od konsultacji u lekarza zajmującego się medycyną estetyczną, wykonującego zabiegi z zakresu laseroterapii. Często pacjenci, zwłaszcza jeśli zgłaszają się do leczenia w drugiej fazie rozwoju rozstępów, muszą pogodzić się z tym, że ich całkowite usunięcie nie będzie możliwe. Można natomiast znacząco je zredukować, dzięki odbudowie zniszczonej struktury skóry.

Najskuteczniejszą metodą leczenia rozstępów, jest laseroterapia. Zabiegi laserowe regenerują tkanki i je remodelują oraz poprawiają koloryt skóry. To metoda nieinwazyjna lub małoinwazyjna, a przy tym niezwykle bezpieczna – pod warunkiem, że operatorem jest doświadczony specjalista. Zastosowanie laserów fraksyjnych prowadzi do wytworzenia młodych komórek skóry i naskórka, zastępując wyspowo uszkodzone komórki oraz zapewniając lepszy metabolizm i syntezę białka.

Zalecane zabiegi:

Comments are closed.