Nadpotliwość

Wydzielanie potu jest jednym z podstawowych mechanizmów termoregulacji organizmu.

Na ciele dorosłego człowieka znajduje się okolo 4 mln gruczołów potowych. Dzielimy je na:

  • Ekrynowe, biorą udział w termoregulacji, jest ich ok 3 mln, występują w całej skórze, ale najwięcej ich jest w okolicy pach , pachwin, dłoni , stóp, na czole.
  • Apokrynowe, jest ich ok 1 mln,  nie biorą udziału w termoregulacji, odpowiedzialne są za wydzielanie feromonów . Ich funkcja nie jest do końca poznana.

Nadpotliwość (nadmierna potliwość) – (łac. i ang Hyperhidrosis) to stan kliniczny, w którym stwierdzamy nadmierną produkcję potu (niepotrzebną do “schładzania” organizmu czyli termoregulacji). Trudno jest określić fizjologiczną normę ilości wydalanego potu, dlatego rozpoznanie choroby często opieramy na subiektywnym odczuciu pacjenta. Nadmierna potliwość występuje w sytuacjach i ilości nieadekwatnych do fizjologicznych reakcji wywoływanych przez czynniki środowiskowe. Najczęściej objawy nadpotliwości lokalizują się w okolicy twarzy, dłoni i stóp. Podłoże choroby często jest genetyczne i może ujawniać się w różnych okresach życia. Problem tym jest obciążone blisko 1-2% społeczeństwa.