Problemy kliniczne

Blizny

Blizny

Blizny to nie tylko problem estetyczny, lecz także utrudnienie w codziennym funkcjonowaniu. Myślimy często, że blizny nie mają wpływu na stan zdrowia, a jednak mogą być one przyczyną poważnego świądu, tkliwości i bólu. W miejscu ich występowania tworzą się zniekształcenia, które mogą powodować upośledzenie funkcji danej okolicy lub nawet uszkodzenia narządu. Inne powikłania, wynikające z posiadania blizn, to zaburzenia snu, zaburzenia codziennej aktywności, niepokój, depresja.

Bruksizm

Bruksizm

Bruksizm to choroba spowodowana nadmierną aktywnością i wynikającym z niej przerostem mięśnia żwacza. Prowadzi to ścierania powierzchni zębów, do ich rozchwiania, ścierania koron zębowych, pękania szkliwa, a także do zmian zwyrodnieniowych w stawie żuchwowo- skroniowym co może powodować przewlekły ból głowy i zmęczenie. Przyczyny bruksizmu to nadmierny stres, nadmierna wrażliwość na stres lub wady zgryzu. Leczenie choroby jest długotrwałe i dotychczas zwykle objawowe. Stomatolodzy zalecają stosowanie specjalnych szyn relaksacyjnych podczas snu. Okazuje się jednak, że świetne rezultaty w leczeniu tej przypadłości przynosi zastosowanie preparatu, który podany w iniekcji doprowadza do rozluźnienia części włókien mięśnia żwacza, które w czasie 10-14 dni się mniej aktywne. Efektem leczenia jest zaprzestanie zgrzytania zębami, ustapienie bólów głowy oraz, przy powtarzaniu zabiegu, wizualne wysmuklenie twarzy, która z kwadratowej staje się bardziej owalna.

Cellulit

Cellulit

Istnieje wiele przyczyn wpływających na rozwój cellulitu. Ostatnio badacze zgodni są, że podstawową jest wpływ kobiecych hormonów płciowych, estrogenów. Wśród innych przyczyn wymienić można złą, niedostosowana do potrzeb własnego organizmu dietę, brak ruchu, zaburzenia krążenia krwi oraz układu limfatycznego, uwarunkowania genetyczne (decydują o tym, czy nasze komórki tłuszczowe które mają mniej, czy więcej receptorów wiążących tłuszcz), dużą liczba wypalanych papierosów(nikotyna zwęża naczynia krwionośne, co znacznie utrudnia dostarczanie komórkom tlenu i hamuje proces spalania tłuszczu), picie nadmiaru kawy, która ma duży wpływ na zatrzymywanie płynów w tkankach.

Cienie pod oczami

Cienie pod oczami

Skóra w okolicy oka jest bardzo delikatna i wymagająca. To właśnie oczy, w pierwszej kolejności, zdradzają naszą ogólną kondycję i wiek. Na początku cienie pojawiają się w kącikach oczu, z czasem efekt widoczny jest na całym konturze oka. W rezultacie nasze oczy są smutne i zmęczone, a twarz wygląda o kilka lat starzej. Przyczyn powstawania cieni pod oczami jest wiele: zmęczenie, słaba mikrocyrkulacja krwi, niezdrowy styl życia. Często cienie są dziedziczne. Na podstawie szczegółowego badania, można wskazać najbardziej odpowiednie leczenie okolicy oka. Rodzaj zabiegu powinien być indywidualnie dobrany i dopasowany do kondycji skóry z uwzględnieniem przyczyny powstawania cieni.

Dłonie i stopy

Dłonie i stopy

Z wiekiem skóra na dłoniach staje się wiotka. Następuje zanik mięśni i podskórnej tkanki tłuszczowej, co powoduje większą widoczność ścięgien oraz poszerzonych żył. Dłonie wyglądają na „wychudzone”. Oprócz tego dłonie bardziej niż inne części ciała narażone są na czynniki środowiskowe: promieniowanie UV, różnice temperatur. Na skórze zaczynają pojawiać się przebarwienia, plamy słoneczne (starcze) oraz siatka zmarszczek.

Dolina łez

Dolina łez

W procesie starzenia okolicy oka bardzo dużą rolę odgrywa zanik tkanki podskórnej oraz wiotczenie skóry. W wyniku tych procesów pojawia się zagłębienie biegnące od wewnętrznego kącika oka do środkowej części policzka. ”Dolina łez” nadaje naszej twarzy bardzo smutny i zmęczony wygląd. W miejsce, gdzie tworzy się „dolina łez” i charakterystyczne zagłębienie podajemy kwas hialuronowy. Bezpośrednio po zabiegu zagłębienie „doliny łez” ulega spłyceniu. Cień, który tworzy się w obrębie oczodołu i policzka jest mniej widoczny. Efekt zabiegu utrzymuje się od 6 do 12 m-cy.

Korekta kształtu nosa

Korekta kształtu nosa

Nieoperacyjna korekta kształtu nosa jest szansą dla tych pacjentów którzy boją się komplikacji po zabiegu operacyjnym, okresu rekonwalescencji czy poprostu kosztów zabiegu. Większości problemów związanych z niesatysfakcjonującym pacjenta kształtem nosa można pozbyć się bez użycia skalpela poprzez podanie wypełniacza takiego jak preparat Radiesse lub kwas hialuronowy. Pozwala to na natychmiastową korekcję garbu, nierówności grzbietu lub podniesienie czubka nosa. Użycie wypełniaczy nie zawsze może zastąpić leczenie operacyjne ale pozwala na znaczną poprawę kształtu nosa, wypełnienie zagłębień, prostowanie grzbietu i optyczne zwężenie nosa. Niezmiernie ważne jest także to, że korekta kształtu nosa dokona się bez bólu i bez okresu rekonwalescencji. Efekty takiej korekcji utrzymuje się nawet do 35 miesięcy w zależności od preparatu użytego podczas zabiegu. 

Leczenie łysienia

Leczenie łysienia

Wypadanie włosów jest naturalnym procesem fizjologicznym. Włosy rosną cyklicznie, każdy włos w ciągu życia człowieka przechodzi od 20 do 30 cyklów. Wyróżniamy trzy typy łysienia: łysienie androgenowe, łysienie plackowate, łysienie bliznowaciejące. Najczęstszym typem łysienia jest łysienie androgenowe obserwujemy je zarówno u kobiet jak i mężczyzn.

Małe, asymetryczne usta

Małe, asymetryczne usta

Powiększanie ust to zabieg, na który często decydują się osoby chcące skorygować kształt i objętość ust. Zabieg jest pierwszym krokiem w eczeniu tzw zmarszczek palacza, które są wyrazem nadmiernej aktywności mięśnia okrężnego ust i występują nawet u osób, które nigdy tytoniu nie paliły. Zabieg powiększenia ust wykonuje się także jeśli zachodzi konieczność rekonstrukcji lub potrzebna jest korekta asymetrii. Zabieg ten przynosi dobre efekty u osób z zanikającym kolorytem.

Nadmiar tkanki tłuszczowej

Nadmiar tkanki tłuszczowej

Tkanka tłuszczowa pełni w naszym organizmie bardzo różnorodne i ważne funkcje. Stanowi podporę dla skóry, nadaje jej elastyczność, otacza i chroni narządy wewnętrzne przed urazami. Komórki tłuszczowe gromadzą nadmiar spożytej energii w postaci trójglicerydów. Wraz z wiekiem spowolnieniu ulegają procesy przemiany materii – zwiększanie się zawartości tkanki tłuszczowej głównie na brzuchu, jest naturalnym procesem, związanym z narastaniem insulonooporności. Przy pomocy zabiegów medycznych możemy likwidować miejscowo zgromadzoną nadmierna ilość tkanki tłuszczowej.

Nadpotliwość

Nadpotliwość

Nadpotliwość (nadmierna potliwość) – to stan kliniczny, w którym stwierdzamy nadmierną produkcję potu (niepotrzebną do “schładzania” organizmu czyli termoregulacji). Trudno jest określić fizjologiczną normę ilości wydalanego potu, dlatego rozpoznanie choroby często opieramy na subiektywnym odczuciu pacjenta. Nadmierna potliwość występuje w sytuacjach i ilości nieadekwatnych do fizjologicznych reakcji wywoływanych przez czynniki środowiskowe. Najczęściej objawy nadpotliwości lokalizują się w okolicy twarzy, dłoni i stóp. Podłoże choroby często jest genetyczne i może ujawniać się w różnych okresach życia.

Niechirurgiczna korekta brody

Niechirurgiczna korekta brody

Mało kto wie, że broda w dużej mierze decyduje o atrakcyjności naszej twarzy. Niewielki lub cofnięty podbródek zaburza jej proporcje. Korekcja brody pomaga przywrócić twarzy pożądaną harmonię. Do tej pory tego typu korekcje odbywały się tylko w sposób operacyjny i polegały na wszczepieniu specjalnego implantu. Obecnie tego typu korekcje jesteśmy w stanie wykonać w kilka minut, wykorzystując do tego kwas hialuronowy lub hydroksyapatyt w

Opadające powieki

Opadające powieki

Starzenie jest naturalnym procesem fizjologicznym dotyczącym każdego człowieka i każdej okolicy ciała. Z upływem czasu także cienka skóra powiek traci swoją elastyczność, staje się zwiotczała i rozciągnięta co powoduje opadanie powiek (tzw. ptoza) i nadaje twarzy wyraz smutku i zmęczenia a z czasem powoduje ograniczenie pola widzenia. Problem luźnej skóry powiek zgłaszają pacjenci w różnym wieku. Korekcja powiek określana również jako blefaroplastyka do niedawna była leczeniem wyłącznie chirurgicznym, wykonywanym metodą tradycyjną lub laserową, zawsze jednak z pozostawieniem blizny na powiece. Plexr, czyli urządzenie wykorzystujące technologię mikrowiązki plazmy, która powoduje obkurczenie skóry w miejscu zabiegu, a przez to uniesienie powiek i otwarcie oka. Jest to alternatywa dla metody chirurgicznej, bez męczącego i długiego okresu rekonwalescencji, jak dzieje się w przypadku operacji.

Przebarwienia

Przebarwienia

Główną przyczyną powstawania przebarwień jest nadmierne odkładanie się melaniny w komórkach skóry. Melanina odkłada się w skórze na różnej głebokości  w zależności od tego genezy problemu. Na powstawanie przebarwień mają bowiem wpływ przede wszystkim czynniki hormonalne i genetyczne oraz ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe, zaburzenia endokrynologiczne (np. choroby tarczycy, nadnerczy, jajników), ciąża, przyjmowanie leków hormonalnych np. doustnych środków antykoncepcyjnych, substancji o działaniu fototoksycznym bądź fotoalergicznym oraz stosowanie niektórych kosmetyków. Przebarwienia powstają również jako efekt zejścia stanów zapalnych (np. trądziku, urazów skóry).

Rozstępy

Rozstępy

Rozstępy są częstym problemem estetycznym dotyczącym ciała. W odróżnieniu od cellulitu, jest to problem dotykający obu płci. Rozstępy powstają u młodych dziewcząt i chłopców w okresie intensywnego wzrostu, są pozostałością po okresie ciąży, pojawiają się u mężczyzn, zaczynających uprawiać kulturystykę lub zbyt intensywnie trenujących na siłowni. Na szczęście usuwanie rozstępów jest możliwe dzięki zabiegom medycyny estetycznej.

Rozszerzone naczynia i rumień

Rozszerzone naczynia i rumień

Rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy pojawiają się wraz z wiekiem. Są jedną z cech starzenia się skóry, która z czasem staje się coraz cieńsza a płytko położone naczynka bardziej widoczne.  Najpierw w postaci rumienia, a z czasem pojawiają się widoczne drobne, rozszerzone naczynka. Na podłozu zmian naczyniowych może rozwinąć się tradzik różowaty. Z tego względu popękane naczynka muszą być leczone, aby nie dopuścić do rozwoju tej trudnej do leczenia choroby.

 

Sucha skóra

Sucha skóra

Sucha skóra jest powszechnym problemem towarzyszącym ludziom bez względu na wiek czy płeć. Występuje ona nie tylko w obrębie twarzy a również na skórze całego ciała z wyszczególnieniem obszarów dłoni, stóp, kolan czy łokci. Często mylona jest ze skórą odwodnioną. Odczucie szorstkości, ściągnięcia, łuszczenie, zmniejszenie elastyczności, a także szczypanie, zaróżowienie i skłonność do podrażnień są jednymi z licznych odczuć jakie towarzyszą osobom posiadającym ten typ skóry. 

Trądzik i blizny potrądzikowe

Trądzik i blizny potrądzikowe

Trądzik to przewlekła choroba skóry, która coraz częściej dotyczy nie tylko nastolatków, ale także ludzi dorosłych. Trądzik ma zwykle podłoże dziedziczne – u osób podatnych na zachorowanie gruczoły łojowe wytwarzają więcej sebum. Najczęściej towarzyszy temu nadmierne rogowacenie skóry. Kłopotom z cerą u nastolatków sprzyja gwałtowny wzrost wydzielania hormonów płciowych, które silnie pobudzają do pracy gruczoły łojowe. Po 20. roku życia, gdy poziom hormonów jest już stabilny, problem sam znika. Blizny potrądzikowe to z reguły blizny zanikowe, mocno szpecące i trudne do leczenia.

Utrata jędrności skóry twarzy

Utrata jędrności skóry twarzy

Efekt wiotkiej skóry jest bezpośrednio związany z utratą jej gęstości. Przyczyny są związane z genetyka oraz czynnikami zewnętrznymi, wśród których najsilniejszy wpływ ma promieniowanie UVAi UVB. Szkodę wyrządza także nieprawidłowa dieta, prowadzaca do wahań masy ciała oraz palenie papierosów. Wraz z nadejściem menopauzy w organizmie kobiety zachodzą procesy hormonalne, które również mają ogromny wpływ na stan skóry. Na wiotczenie skóry wpływ ma także ubytek kwasu hialuronowego. Ta substancja odpowiada w dużej mierze za zatrzymywanie wody w skórze, co pozwala na utrzymanie optymalnego nawilżenia. Utrata jędrności skóry jest zatem związana zarówno z ubytkiem materiału podtrzymującego, jakim jest kolagen, jak i niedostatecznym nawodnieniem skóry.

Wiotkości skóry brzucha, ramion i ud

Wiotkości skóry brzucha, ramion i ud

Wiotka skóra, nadmiar tkanki tłuszczowej i rozstępy na brzuchu, ramionach czy udach to problemy, z jakimi zmaga się wielu mężczyzn i  kobiet (po procesie odchudzania czy po porodzie). U znacznej części młodych mam brzuch już nie wraca do dawnego kształtu sprzed ciąży. W tej okolicy rozciągnięte mięśnie, wiotka tkanka podskórna oraz nagromadzony tłuszcz jest trudny do usunięcia. Wynikiem dużych wahań wagi mogą dodatkowo mogą być rozstępy. Upływający czas, obecny styl życia i złe nawyki żywieniowe powodują, że powłoki brzuszne tracą swoją jędrność oraz elastyczność.problem braku elastyczności dotyczy także skóry ud i ramion.

Wiotkość szyi i dekoltu

Wiotkość szyi i dekoltu

Szyja, podobnie jak dłonie są metryka kobiety, bezwzględnie pokazuje wiek, zwłaszcza gdy jej kondycja kontrastuje z zadbaną cerą. Skóra w tej okolicy jest delikatna, cienka z niewielką ilością gruczołów łojowych i prawie bez podskórnej tkanki tłuszczowej. Bruzdy i załamania tzw linie Wenus, pojawiają się na niej już w młodym wieku(zależą od genów), nasilają się zwłaszcza u osób korzystających często z solarium (szkodliwy wpływ  promieniowania UV). Czasami w tej okolicy gromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej w postaci drugiego podbródka. Dekolt jest niemal codzienne narażany na szkodliwy wpływ promieniowania UV. Skutki fotostarzenia wywołują przebarwienia i odbarwienia oraz utrwalony rumień. Ponadto pojawiają się tutaj zmarszczki i wiotkość skóry.

Zabiegi na łokcie i kolana

Zabiegi na łokcie i kolana

Z wiekiem skóra na łokciach i kolanach, staje się bardziej wiotka, wysuszona i niedotleniona. Bardzo często w okolicy wewnętrznej strony kolan gromadzi się nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. Aby pozbyć się wszelkich niedoskonałości, konieczna jest intensywna stymulacja. Obecnie medycyna estetyczna proponuje szereg zabiegów poprawiających wygląd i kondycję tych okolic.

Zabiegi w okresie ciąży i karmienia piersią

Zabiegi w okresie ciąży i karmienia piersią

Ciąża jest szczególnym czasem w życiu każdej kobiety. W organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian zarówno fizycznych jak i emocjonalnych. Warto jest być na nie przygotowaną, znaleźć chwilę dla siebie, odpocząć i dowiedzieć się czy można, a jeżeli tak to jak bezpiecznie przeciwdziałać powstawaniu wielu niechcianych defektów pojawiających się w okresie ciąży oraz zaraz po niej. Zmiany immunologiczne, metaboliczne i hormonalne naturalnie występujące w tym okresie skutkują pojawieniem się objawów takich jak m.in. obrzęki, uczucie ciężkich nóg, pajączki naczyniowe, żylaki, rozstępy na ciele a przebarwienia i trądzik na twarzy, co często negatywnie wpływa nie tylko na samopoczucie ale i na samoocenę kobiety

Zaburzenia owalu twarzy

Zaburzenia owalu twarzy

Utrata właściwego owalu twarzy to jeden z najistotniejszych problemów, z jakim zgłaszaja się już 40 letnie pacjentki.Procesy resorbcji, które zachodzą w tkance kostnej,  tłuszczowej oraz w skórze powodują, że dochodzi do odwrócena tak porządanego trójkata młodości oraz powstania nierówności linii żuchwy tzw “chomików”. Najlepsze efekty w poprawianiu owalu twarzy daje łączenie różnych technik.

Zmarszczki

Zmarszczki

Najlepsząstrategią opóźnienia procesów starzenia w skórze i w całym organizmie są działania profilaktyczne. Najważniejsze z nich to unikanie promieniowania ultrafioletowego, tytoniu, zanieczyszczeń. Powstawanie zmarszczek opóźniają używanie filtrów ochronnych przeciwsłonecznych o wysokim numerze fotoprotekcji, stosowanie kosmetyków zawierających antyoksydanty, retinoidy i inne substancje aktywne, zbilansowana dieta, suplementacja antyoksydacyjna, zabiegi medycyny estetycznej.