Rozstępy

Rozstępy są częstym problemem estetycznym dotyczącym ciała. W odróżnieniu od cellulitu, jest to problem dotykający obu płci. Rozstępy powstają u młodych dziewcząt i chłopców w okresie intensywnego wzrostu, są pozostałością po okresie ciąży, pojawiają się u mężczyzn, zaczynających uprawiać kulturystykę lub zbyt intensywnie trenujących na siłowni. Na szczęście usuwanie rozstępów jest możliwe dzięki zabiegom medycyny estetycznej.

Jak powstają rozstępy i kiedy zdecydować się na usuwanie rozstępów?

Rozstępy powstają na poziomie skóry właściwej, a ich pojawienie się związane jest z upośledzeniem fibroblastów, komórek produkujących kolagen i elastynę. Są to białka odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry, nadając jej odpowiednie napięcie i wpływając na jej jędrność.

Rozstępy to wrzecionowate pasma ścieńczałej skóry. W początkowej fazie są wyniosłe i obrzękowe, zaczerwienione, potem ulegają stopniowemu zanikowi. Powstanie rozstępów jest praktycznie bezobjawowe, choć może temu procesowi towarzyszyć uczucie swędzenia, pieczenia czy, rzadziej, bólu. Już wtedy warto rozważyć zabieg polegający na usuwaniu rozstępów.

Kiedy powstają rozstępy?

 • u kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy,
 • u osób otyłych,
 • u nastolatków, przechodzących okres dojrzewania,
 • u kulturystów,
 • u osób o częstych wahaniach wagi,
 • u osób będących wielokrotnie na dietach niskokalorycznych,
 • u osób zażywających leki steroidowe,
 • u osób z predyspozycjami genetycznymi.

Powodem tworzenia się rozstępów jest niewspółmierność pomiędzy wytrzymałością skóry i siłami ją rozciągającymi (w wyniku szybkiego wzrostu masy ciała, ciąży, wyczynowego sportu), ale także uwarunkowania genetyczne. Niezależnie od tego występują takie okresy w życiu człowieka, które szczególnie sprzyjają ich powstawaniu: Okres dojrzewania, okres ciąży i menopauzy. W czasie tym dochodzi do zwiększonej produkcji kortyzolu, który upośledza funkcje fibroblastów i spowalnia syntezę kolagenu. Warto wówczas rozważyć zabieg usuwania rozstępów.

Pojawiające się rozstępy wskazują na patologię fibroblastów. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie powoduje zaburzenia w produkcji dwóch podstawowych białek strukturalnych (kolagenu i elastyny), przez co skóra traci swoją elastyczność i sprężystość.

Fazy tworzenia się rozstępów:

 • Faza I (zapalna) – w tym okresie rozstępy mają kolor czerwony, czerwono-winny lub czerwono-niebieski i są równolegle ułożone; rozstępów w tej fazie najłatwiej się pozbyć,
 • Faza II (zanikowa) – rozstępy tracą swoje czerwone zabarwienie, rozjaśniają się i zmniejszają – mówi się, że w tej fazie następuje pozorna regeneracja rozstępów; leczenie w tej fazie poprawia stan skóry, ale nie jest już możliwe całkowite pozbycie się rozstępów.

Rozstępy mogą się pojawiać niemal w każdej okolicy ciała(z wyjątkiem twarzy, rąk i stóp). Jednak najczęściej występują na biodrach, udach czy piersiach w przypadku kobiet oraz okolicy krzyżowo-lędźwiowej i obręczy barkowej w przypadku mężczyzn. Ich cechą charakterystyczną jest to, że występują obustronnie, tj. po obu stronach ciała. ?

Usuwanie rozstępów

Lepiej niż zwalczać rozstępy jest zapobiegać ich powstawaniu. Jest to możliwe dzięki systematycznemu i starannemu dbaniu o siebie i swoją skórę. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, w okresie ją poprzedzającym i następującym po niej. Oto najważniejsze zasady, które należy przestrzegać, jeśli nie chcemy, aby naszej skórze pojawiły się rozstępy:

 • przestrzeganie odpowiedniej diety, bogatej w witaminy A, E, PP, B5 i mikroelementy, w tym cynk i krzem,
 • dbanie o zachowanie stałej wagi, unikanie jej wahań,
 • unikanie niskokalorycznych, „cudownych’ diet,
 • używanie kosmetyków pielęgnacyjnych – kremów (M&M), olejów, żeli na bazie roślinnej, elastyny, kolagenu, witamin, preparatów łożyskowych, acetazolamidów, alfahydroksykwasów.

Usuwanie rozstępów – przebieg leczenia

Przestrzeganie tych zasad jest bardzo ważne, ponieważ leczenie rozstępów jest procesem trudnym i rozciągniętym w czasie. Terapia najczęściej wykorzystuje kilka metod leczenia. Rozpoczyna się od konsultacji u lekarza zajmującego się medycyną estetyczną, wykonującego zabiegi z zakresu laseroterapii. Często pacjenci, zwłaszcza jeśli zgłaszają się do leczenia w drugiej fazie rozwoju rozstępów, muszą pogodzić się z tym, że ich całkowite usunięcie nie będzie możliwe. Można natomiast znacząco je zredukować, dzięki odbudowie zniszczonej struktury skóry.

 

Najskuteczniejszą metodą usuwania rozstępów, jest Biodermogenesi® (Biodermogeneza) polega na stymulowaniu i reaktywowaniu naturalnych procesów fizjologicznych w skórze właściwej bez okresu rekonwalescencji, skutków ubocznych i bez żadnego ograniczenia dla pacjenta. Jest to jedyna metoda leczenia rozstępów, której skuteczność poparto dziesiątkami badań na uniwersytetach w Pizzie i Padwie. Owocem tych badań jest szereg publikacji w prestiżowych czasopismach medycznych. Efekty metody obserwowano u ponad 2 tysięcy leczonych pacjentów. Pozwala na zredukowanie widoczności rozstępów już od pierwszego zabiegu. Terapią mogą być objęte rozstępy zarówno świeże oraz stare o różnym pochodzeniu.

Biodermogeneza jest dabiegiem dwu etapowym: 

 1. W pierwszej części wykonany jest peeling specjalną głowicą z nakładką ścierającą
 2. W drugim etapie stosowana jest głowica ACTIVE PLUS (jest to synergia pola elektromagnetycznego, próżni, elektrostymulacji)*

* w wybranych przypadkach nie stosujemy mechanicznego peelingu oraz próżni

Inną skuteczną metodą usuwania rozstępów jest laseroterapia. Zabiegi laserowe regenerują tkanki i je remodelują oraz poprawiają koloryt skóry. To metoda nieinwazyjna lub małoinwazyjna, a przy tym niezwykle bezpieczna – pod warunkiem, że operatorem jest doświadczony specjalista. Zastosowanie laserów fraksyjnych prowadzi do wytworzenia młodych komórek skóry i naskórka, zastępując wyspowo uszkodzone komórki oraz zapewniając lepszy metabolizm i syntezę białka.