Zabiegi w okresie ciąży

Ciąża jest szczególnym czasem w życiu każdej kobiety. W organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian zarówno fizycznych jak i emocjonalnych. Warto jest być na nie przygotowaną, znaleźć chwilę dla siebie, odpocząć i dowiedzieć się czy można, a jeżeli tak to jak bezpiecznie przeciwdziałać powstawaniu wielu niechcianych defektów pojawiających się w okresie ciąży oraz zaraz po niej. Zmiany immunologiczne, metaboliczne i hormonalne naturalnie występujące w tym okresie skutkują pojawieniem się objawów takich jak m.in. obrzęki, uczucie ciężkich nóg, pajączki naczyniowe, żylaki, rozstępy na ciele a przebarwienia i trądzik na twarzy, co często negatywnie wpływa nie tylko na samopoczucie ale i na samoocenę kobiety.

Wiele z was od lat regularnie dba o skórę twarzy i ciała dlatego często pytacie nas:

Czy można wykonywać zabiegi podczas ciąży?

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja domowa w czasie ciąży?

Nasi doświadczeni kosmetolodzy odpowiadają na Wasze pytania.

Karolina Grusiecka :

Celem pielęgnacji jest zadbanie o odpowiedni poziom nawilżenia oraz odżywienia naskórka. Wśród składników jakie powinny znaleźć się w codziennej pielęgnacji są kwas hialuronowy, ceramidy, witaminy C i E oraz  przeciwutleniacze jak np. resweratrol. 

W Klinice Estetica Nova możecie bezpiecznie skorzystać z zabiegu infuzji tlenowej Intraceuticals, zabiegu nawilżającego lub odżywczego Diego della Palma oraz zabiegu na bazie Lacti Peel Mediderma. 

Dużą uwagę do pielęgnacji zarówno domowej jak i gabinetowej powinny poświęcić te z Was, które zauważyły, że w ciąży skóra zaczęła się nadmiernie przetłuszczać.

Wzrost łojotoku sprzyja również rozwojowi bakterii, a to już prosta droga do grudek zapalnych i pełnoobjawowego trądziku.  W przypadku pojawienia się takiego problemu w codziennej pielęgnacji powinnyście  zwrócić uwagę na składniki sebostatyczne oraz przeciwzapalne jak wyciąg z łopianu, drzewa herbacianego, sole cynku, kwas migdałowy czy azelainowy. 

Do zabiegów rekomendowanych w przypadku skór problematycznych należą te na bazie  Mediderma Azelaic Peel oraz Mandel Peel. Innym, bardzo powszechnym problemem jest hiperpigmentacja, którą wiążemy oczywiście ze zmianami hormonalnymi. Szczególnie pojawiająca się na twarzy melasma jest zmorą przyszłych mam bowiem bardzo trudno pozbyć się tego rodzaju głębokich przebarwień. Dlatego nieodzownym elementem profilaktyki powstawania przebarwień jest stosowanie wysokiej ochrony przeciwsłonecznej ( kremy z SPF 50) oraz wybór kosmetyków rozjaśniających i hamujących produkcję melaniny jak: witamina C, arbutyna, kwas azelainowy czy kojowy. Wśród zabiegów na przebarwienia w klinice Estetica Nova przyszłym mamom proponujemy zabieg Mediderma z witaminą C oraz Azelaic Peel. Niezależnie od typu skóry nie zapominajcie o dokładnym, codziennym oczyszczaniu skóry a także regularnym wykonywaniu peelingów enzymatycznych”

Agnieszka Lepa:

Pielęgnację , zarówno gabinetową jak i domową skóry twarzy w czasie ciąży i karmienia piersią często opieramy na kosmetykach firmy NOON. Proste składy zawierajace najważniejsze substancje, dają nam możliwość spersonalizowania zabiegów w zależności od aktualnych potrzeb i precyzyjnego przedłużenia tego co robimy w gabinecie poprzez dobór kosmetyków domowych. Te testowane dermatologicznie, bezpieczne dla ciężarnych produkty dzięki wspomnianej przejrzystości składów polecamy także skórom wrażliwym i osobom z wystepującymi wcześniej alergiami. 

Jak pielęgnować ciało w czasie ciąży ?

Marta Tutakowska:

Od pierwszych dni ciąży zwróćcie szczególną uwagę na pielęgnację skóry ciała, aby była odpowiednio ukrwiona, elastyczna i nawilżona. Stoi ona bowiem przed ogromnym wyzwaniem. Będzie poddania rozciąganiu nie tylko w obrębie brzucha.

Na rynku jest spory wybór kremów oraz balsamów do ciała dedykowanych kobietom w ciąży oraz w czasie laktacji. Ich regularne stosowanie połączone z  wykonywaniem peelingów ciała, szczotkowaniem  jak również wdrożenie zamiennie zimnych i ciepłych natrysków pod prysznicem, sprzyja wzrostowi nawilżenia i hartowaniu skóry. Te proste zabiegi mają szansę wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia rozstępów. 

Podpowiadamy, że w składzie kosmetyków dla mam nie powinno zabraknąć m.in oleju ze słodkich migdałów, masła shea, masła kakaowego, witaminy E, wąkrotki azjatyckiej i pantenolu. . Kolejnym z problemów z jakimi borykają się kobiety ciąży jest wzrost retencji wody. Obrzęki głównie kończyn dolnych często są przyczyną powstania problemów naczyniowych oraz wystąpienia cellulitu. Dlatego od 3 miesiąca ciąży zapraszamy za zabiegi drenujące Icoon, które wpłyną na redukcję obrzęków całego ciała i oczywiście wzmocnią skórę.” 

 

Katarzyna Hodio:

Rozstępy i luźna skora brzucha po ciąży to problem, z którym często zgłaszacie się do nas niedługo po porodzie, kiedy, jak wiadomo przeciwskazana jest większość zabiegów. Możemy jednak skórę rehabilitować, przywracając jej na poziomie komórkowym prawidłowe funkcjonowanie, wykonując zabieg Biodermogenezy. 

Ten wykorzystujący synergie pola magnetycznego, podciśnienia oraz elektroporacji zabieg skutecznie stymuluje skórę do przebudowy, czego efektem jest zwężenie i wypłycenie szerokich rozstępów. Rozstępy wąskie stają się praktycznie niewidoczne. Dodatkowym, unikalnym efektem zabiegu jest to, że skóra w obrębie rozstępów ponownie się opala.