Rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy pojawiają się wraz z wiekiem. Są jedną z cech starzenia się skóry, która z czasem staje się coraz cieńsza a płytko położone naczynka bardziej widoczne. Najpierw w postaci rumienia, a z czasem pojawiają się widoczne drobne, rozszerzone naczynka. Na podłozu zmian naczyniowych może rozwinąć się tradzik różowaty. Z tego względu popękane naczynka muszą być leczone, aby nie dopuścić do rozwoju tej trudnej do leczenia choroby.
Popękane naczynka stają się bardziej widoczne pod wpływem emocji, gwałtownej zmiany temperatury otoczenia, wiatru, słońca, po spożyciu ostrych potraw i alkoholu. Problem często występuje u kobiet ciężarnych w pierwszym trymestrze ciąży z powodu zmian w gospodarce hormonalnej, w szczególności ilości produkowanego przez organizm estrogenu i progesteronu, który zmniejsza napięcie ścian naczyń żylnych. To właśnie estrogen jest też przyczyną pojawiania się popękanych naczynek u kobiet stosujących hormonalne metody antykoncepcji.
Szczególnie podatne na pękanie naczynek są osoby z suchą, cienką i delikatną skórą, która gwałtowniej reaguje na bodźce zewnętrzne. Słabe i pozbawione elastyczności naczynka przebiegają bliżej powierzchni skóry, toteż cera staje się nienaturalnie zaróżowiona. Fachowa nazwa takich zmian to teleangiektazje. Wyraźne, czerwone niteczki mogą do siebie ściśle przylegać. Wyglądają wtedy jak jednolite, zlane zaczerwienienie.
Pierwsze objawy rozszerzonych naczynek to zaczerwienienie nosa, policzków i przestrzeni między brwiami, a także uczucie gorąca na twarzy po wypiciu alkoholu, kawy i herbaty oraz po wejściu do ciepłego pomieszczenia.
Skóra z tendencją do rozszerzonych, pękających naczynek wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz profilaktyki chroniącej przed nasileniem się objawów.