Tkanka tłuszczowa pełni w naszym organizmie bardzo różnorodne i ważne funkcje. Stanowi podporę dla skóry, nadaje jej elastyczność, otacza i chroni narządy wewnętrzne przed urazami. Komórki tłuszczowe gromadzą nadmiar spożytej energii w postaci trójglicerydów. W miarę zapotrzebowania organizmu trójglicerydy są uwalniane i zużywane w procesach metabolicznych. Poza wymienionymi wcześniej funkcjami termoizolacyjną czy ochronną, tkanka tłuszczowa pełni rolę ważnego narządu wydzielania wewnętrznego. Tę funkcję tkanki tłuszczowej odkryto stosunkowo niedawno, jest ona ciągle badana. Z roku na rok dowiadujemy się o nowych, ciekawych badaniach nad rolą tkanki tłuszczowej w organizmie ludzkim.
Ilość tkanki tłuszczowej zależy, najprościej rzecz ujmując, od ilości spożywanych kalorii i aktywności fizycznej czyli od tzw bilansu energetycznego. Jest to czynnik, na który mamy wpływ przez odpowiednie odżywianie i modyfikację stylu życia. Należy jednak pamietać, że w metabolizmie tłuszczu bardzo wazną rolę odgrywają hormony- insulina (brzuch) i hormony płciowe, głównie estrogen (uda, pośladki, biodra). W przypadku kobiet tkanka tłuszczowa zgromadzona na biodrach, udach i pośladkach stanowi rezerwę energetyczna na czas ciąży i karmienia piersią. Dlatego podczas odchudzania, organizm stara się jak najbardziej chronić te partie ciała- tkanka tłuszczowa jest w tych miejscach bardzo oporna na spalanie tłuszczu.
Wraz z wiekiem spowolnieniu ulegają procesy przemiany materii – zwiększanie się zawartości tkanki tłuszczowej głównie na brzuchu, jest naturalnym procesem, związanym z narastaniem insulonooporności.
Zabiegami medycznymi możemy likwidować miejscowo zgromadzoną nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w obrębie: