Utrata jędrności skóry

Za jędrność odpowiada skóra właściwa, w której znajdują się fibroblasty – komórki tkanki łącznej odpowiedzialne za wytwarzanie włókien kolagenowych i sprężystych. Elastyczność skóry to właściwość biomechaniczna, polegająca na zdolności skóry do odwracalnego odkształcania się, która polega na rozciągliwości, plastyczności, umiejętności dostosowywania się, a tym samym odporności na urazy mechaniczne.

Pierwsze symptomy wiotczenia skóry na skutek procesów starzenia obserwujemy ok. 20 roku życia. Jako pierwsze pojawiają się kurze łapki i bruzdy nosowo-wargowe. To właśnie skóra pod oczami jest najdelikatniejsza i najcieńsza, dlatego szybciej traci swoją jędrność. Z kolei setki ruchów wykonywanych przez mięśnie naszej twarzy w ciągu każdego dnia pozostawiają ślady na naszej skórze w postaci zmarszczek wokół ust lub na czole. Najbardziej zauważalne zmiany na skórze twarzy pojawiają się tuż po czterdziestym roku życia. Skóra zaczyna wiotczeć a proces utraty jędrności coraz bardziej przyspiesza. Najboleśniej odczuwamy nie tyle zmarszczki mimiczne ale zmianę owalu twarzy.

Przyczyny zwiotczenia skóry
Efekt wiotkiej skóry jest bezpośrednio związany z utratą jej gęstości. Przyczyny są związane z genetyka oraz czynnikami zewnętrznymi, wśród których naksilniejszywpływ ma promieniowanie UVAi UVB.  Szkodę wyrządza także nieprawidłowa dieta, prowadzaca do wahań masy ciała oraz palenie papierosów. Wraz z nadejściem menopauzy w organizmie kobiety zachodzą procesy hormonalne, które również mają ogromny wpływ na stan skóry. Na wiotczenie skóry wpływ ma także ubytek kwasu hialuronowego. Ta substancja odpowiada w dużej mierze za zatrzymywanie wody w skórze, co pozwala na utrzymanie optymalnego nawilżenia. Utrata jędrności skóry jest zatem związana zarówno z ubytkiem materiału podtrzymującego, jakim jest kolagen, jak i niedostatecznym nawodnieniem skóry.